Czy polska reprezentacja ma szansę stać się topową drużyną?

Bezwzględnie kadra narodowa w futbolu mężczyzn to najbardziej popularna reprezentacja w Polsce. Czasami spotkania Biało-czerwonych są oglądane nawet przez… kilkanaście milionów osób. Czy kiedyś Polska zacznie liczyć się w grze o medale na wielkich imprezach? A może nie ma na to szans (przynajmniej w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu lat)?

Robert Lewandowski to za mało, by osiągać wielkie wyniki…

Zdecydowanie najlepszym piłkarzem w naszej reprezentacji jest Robert Lewandowski. Polak świetnie spisuje się nie tylko w kadrze, ale może nawet przede wszystkim w barwach Bayernu Monachium (dużo wskazuje na to, że RL9 zmieni niedługo klub). Lewy aspiruje nawet do bycia najlepszym zawodnikiem globu. W ostatnim plebiscycie Złotej Piłki nasz eksportowy napastnik zajął drugie miejsce. Lepszy okazał się tylko Lionel Messi. Sam Robert Lewandowski to jednak za mało, by Biało-czerwoni mogli osiągać satysfakcjonujące wyniki na arenie międzynarodowej. Nie da się ukryć, że RL9 brakuje wystarczającego wsparcia od innych kolegów z boiska. Wskazują na to wyniki na wielkich imprezach. Na Euro 2020 (rozegranym ze względu na pandemię w 2021 roku) Biało-czerwoni nie wyszli nawet z grupy. Podobnie było w czasie Mistrzostw Świata w 2018 roku. Robert Lewandowski nie będzie grać wiecznie. Niedługo napastnik skończy 34 lata. A bez niego na boisku Polakom będzie jeszcze trudniej o uzyskiwanie dobrych wyników na międzynarodowych arenach. Przyszłość naszej kadry nie rysuje się zatem w optymistycznych barwach.

Mundial w Katarze: na co mamy szanse?

Najważniejszą imprezą w tym roku są bez wątpienia Mistrzostwa Świata w Katarze. Zostaną one rozegrane nietypowo, ponieważ pod koniec roku. Wszystko rozpocznie się w listopadzie, a zakończy w grudniu. Czy reprezentacja Polski ma szanse na to, by odegrać na tym turnieju jakąś poważniejszą rolę? Polscy bukmacherzy są tutaj jednomyślni. Najprawdopodobniej Biało-czerwoni będą toczyć bój o zajęcie drugiego miejsca w grupie z Meksykiem. Przypomnijmy, że nasza kadra zmierzy się jeszcze z Argentyńczykami i kadrą Arabii Saudyjskiej. W tym momencie szanse Polaków na wyjście z grupy są oceniane na około 50%. Jeśli Biało-czerwonym uda się ta sztuka, to potem będzie już bardzo trudno. Wszak najprawdopodobniej podopieczni Czesława Michniewicza trafią bowiem na Francuzów, czyli aktualnych mistrzów Świata. Większość ekspertów przewiduje zatem, że Polacy zagrają na mundialu w Katarze trzy lub co najwyżej cztery spotkania.

Polska walczy także w Lidze Narodów UEFA

Są to dużo mniej prestiżowe rozgrywki. Liga Narodów UEFA zastąpiła bowiem mecze sparingowe. Wyniki uzyskiwane przez Polaków pozostawiają sporo do życzenia. Nasi kadrowicze zanotowali tylko jedno zwycięstwo i jeden remis. Poza tym dwukrotnie przegrywaliśmy. Jedna porażka była wyjątkowo dotkliwa. Wszak Biało-czerwoni, w Brukseli, okazali się wyraźnie słabsi od Belgów (1:6). To też pokazuje, że aktualnie nasza kadra jest daleko w tyle za topowymi reprezentacjami.

5/5 - (1)