Jak się zregenerować po treningu?

trening

Po każdym treningu przychodzi pora na odpoczynek i regenerację, aby mieć siłę na kolejne. Jest to czynność niezwykle ważna, gdyż to od niej zależy nasze samopoczucie i efektywność podczas następnych treningów. Nie jest to jednak rzecz oczywista i banalna, a korzystają z niej także wszyscy którzy prowadzą kanały piłkarskie na Youtubie. Dzięki odpowiedniej regeneracji będziesz pełni w sił, a mięśnie odbudują się większe i silniejsze Czytając dalej dowiesz się w jaki sposób zregenerować się po treningu.

Po co nam regeneracja?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – aby móc trenować dalej! Niezwykle ważnym jest to, żeby na kolejne treningi przychodzić wypoczętym i gotowym na dalsze działania. Dzięki temu nasze treningi będą efektywne i pozwolą nam nadal się rozwijać w sporcie. Łatwiej będzie nam się także zmotywować do regularnych treningów. Każdy wysiłek fizyczny powoduje niewielkie uszkodzenia i naderwania mięśni. To właśnie dzięki nim nasze mięśnie dostosowują się do naszego trybu życia i tym samym odbudowują się większe. Dlatego tak ważne jest, aby się nie przetrenować, gdyż może to powodować odwrotne skutki. Mięśnie które zostaną zniszczone i nim zdążą się zregenerować zostaną ponownie wystawione na poważny wysiłek mogą maleć. Jeżeli dopiero zaczynamy trenować lub jesteśmy po długiej przerwie, po solidnym treningu wytworzyć może się w naszych mięśniach kwas mlekowy, co odbieramy jako “zakwasy”. 

Odpoczynek nie do końca oczywisty

Wydawać by się mogło, że odpocząć po treningu możemy leżąc na kanapie przed telewizorem, czy też siedząc przy komputerze. Nic bardziej mylnego. Takie czynności nie pozwalają nam odpocząć, a mogą powodować jeszcze większe zmęczenie ze względu na niebieskie, migoczące światło, jakie emitują ekrany telewizorów, monitorów czy telefonów. Dlatego właśnie po treningu powinniśmy unikać tego typu rozwiązań. Zamiast tego lepszym będzie czytanie książki bądź spacer. Zrelaksujesz się w ten sposób, a spokój wpływa pozytywnie na twoją zdolność regeneracji. Poza tym uprawianie sportu dobrze wpływa na postawę twojego kręgosłupa, więc chyba nie chcesz po takim treningu leżeć skrzywiony na kanapie przed TV 😉

Zjedz wartościowy posiłek

Posiłek to jedna z najważniejszych rzeczy po treningu. Musi on być kaloryczny i wysokoenergetyczny. Zadbaj o to, aby było w nim dużo węglowodanów i białka. Pozwolą one na zregenerowanie mięśni i przywrócenie twojemu organizmowi odrobinę energii. Dbaj także o odpowiednie nawodnienie. Możesz na przykład wypić herbatę do twojego posiłku. Napary są dobrą opcją, gdyż zawierają masę mikroskładników, które wpływają pozytywnie na twoje samopoczucie po treningu. Możesz także wypić kawę lub inny napój kofeinowy. My szczególnie polecamy yerbę. Kofeina doda nam energii, powodując lepsze samopoczucie. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Nadmiar kofeiny po ciężkim wysiłku fizycznym może doprowadzić do drgawek oraz bezsenności. Sytuacja, w której jesteśmy mocno zmęczeni treningiem i jednocześnie nie możemy zasnąć wydaje się przerażająca i taka właśnie jest. Dlatego odpuść kofeinę, jeśli kończysz trening wieczorem i zamierzasz iść spać w bliskim czasie. 

5/5 - (2)