Największe afery z substancjami zakazanymi w sporcie

W dzisiejszych czasach co chwile możemy słyszeć, że ktoś podczas zawodów był na wspomagaczach. To często przekłada się na fałszywy rezultat rywalizacji sportowej. Ostatnia nawet STS aplikacja poinformowała swoich graczy, aby uważać na rozgrywki, w których zawodnicy mogą stosować doping. Nie zawsze da się to jednak udowodnić, często są to pomówienia. 

W ostatnim czasie na celowniku była 15 letnia wówczas Rosjanka, która występowała w Pekinie na Igrzyskach Olimpijskich. Reprezentowała ona Rosję w łyżwiarstwie figurowym. Kamiła dała widzom spektakularne widowisko, występ idealny w każdym calu. Bardzo skomplikowany i bezbłędnie wykonany układ taneczny dodawał pikanterii. Jak !5 letnie jeszcze dziecko, mogło dokonać takiego dzieła?! Mogłoby się wydawać, że wszystko udało się w 100%, wygrała złoto. Niestety u dziewczynki wykryto doping. Do wiadomości dostały się informacje, które mówiły, że Kamiła zażyła trimatezatynę ( oraz inne substancje, które również wpływały na jej wydolność). Ceremonia wręczenia medali została zawieszona do momentu wyjaśnienia sprawy. Rodzice dziewczyny tłumaczyli, że wypiła napój z kubka, który należał do jej dziadka, a w którym znajdowało się lekarstwo na serce. Niestety opinia publiczna nie zostawiła suchej nitki na dziewczynie. Pomimo, że została ona dopuszczona do dalszej rywalizacji, nie wytrzymała presji.

Heidi Andreas Krieger

Hormony i dopalacze nie były niczym zakazanym w NRD.  W latach 70 powstał nawet Narodowy Program dopingowy- wszystko po to, by naród niemiecki był najlepszy. Udział w programie wzięło nawet kilkanaście tysięcy sportowców. Większość z nich miała na swoich kontach medale oraz rekordy. Niestety dużo było i takich, którzy zapłacili za to własnych zdrowiem. 

Sama Heidi reprezentowała swój kraj w pchnięciu kulą i rzutem dyskiem. Ustanowiła halowy rekord świata juniorów w pchnięciu kulą w 1984 roku, a w 1986 roku wygrała Mistrzostwa Świata seniorek. Jak się okazało, w tym czasie przyjmowała ogromne dawki hormonów i sterydów, za które zapłaciła zdrowiem. Lata później kobieta przeszła operację zmiany płci i stała się mężczyzną o imieniu Andreas. Mężczyzna nie przyznaje się do sukcesów Heidi a medale, które uzyskała, zwrócił. Jak przyznał, nie należały mu się. 

Diego Maradona

Kolejną głośną aferą była ta z piłkarzem Diego Maradona. Jeden z najbardziej znanych piłkarzy na świecie. Kiedy został ogłoszony konkurs na najlepszego piłkarza XX wieku, to ponad połowa kibiców wskazywała właśnie na Diego. Piłkarz przynosił szczęście absolutnie każdej drużynie w której grał. Nie ważne czy była to reprezentacja Argentyny, czy FC Barcelona czy SSC Napoli. Drużyny  te wygrywały najważniejsze trofea. W 1994 roku wykryto u niego aż 5 substancji zakazanych. Piłkarz tłumaczył się, że ma alergie, jednak udowodniono mu nie ma lekarstwa, w którym byłyby wszystkie znalezione substancje. W tym samym roku jego kariera została zakończona. Warto pamiętać, że Maradona już wcześniej miał problemy z używkami, a dokładniej z narkotykami. 

Lance Armstrong

Kolarz, który zdobył wszystko i stracił wszystko. Medal Olimpijki, mistrzostwo świata i 7 wygranych w Tour de France. Niestety wszystkie te wygrane jak się okazały były na dopingu. Świat by się o tym nie dowiedział, gdyby nie dziennikarskie śledztwo. Sam Armstrong przyznał się do wszystkiego w 2013 roku w programie Oprah Winfrey.

5/5 - (1)