Sport a nadwaga – jak nie zaszkodzić sobie aktywnością fizyczną?

Masz zamiar poświęcić nieco więcej czasu na walkę z nadprogramowymi kilogramami? Chcesz zacząć nawet od jutra? Spokojnie. Odpowiednia motywacja jest bardzo ważna. To fakt. Liczy się jednak tutaj przede wszystkim to, aby nie zrobić sobie krzywdy. Jak zatem trenować, aby było skutecznie i dodatkowo bezpiecznie?

Nie stosuj zbyt wielkich obciążeń

Wiele osób chce zrzucić zbędne kilogramy. Sporo z nich podchodzi do tego nie do końca w odpowiedni sposób. Na pewno cieszyć może to, że dany człowiek chce coś zmienić w swoim życiu. Aby jednak efekty finalne były zadowalające, trzeba tutaj pamiętać o kilku najważniejszych czynnikach. Na pewno nie można przesadzać z obciążeniami. Masz w planach np. chodzenie na siłownię? Słyszałeś, że warto m.in. podnosić ciężary itp.? Dzięki temu można budować masę mięśniową itd. Kluczowe jest jednak to, by obciążenia były dopasowane do Twoich aktualnych możliwości oraz konkretnych celów. Inaczej trenują zawodowcy, a inaczej osoby, które dopiero startują, prawda? Tak samo jest z innymi aktywnościami fizycznymi. Chcesz zacząć biegać od listopada? Super. Najważniejsze jest to, by trening był odpowiednio rozpisany. Czyli nie możesz zakładać, że np. już pierwszego dnia zrobisz dziesięć kilometrów. To może być stanowczo za dużo. Nawet jeśli Ci się to uda, to będziesz totalnie zmęczony. A do uzyskiwania odpowiednich efektów bardzo potrzebna jest regularność. Twój organizm musi być zatem stopniowo przyzwyczajany do coraz większego wysiłku.

Trenuj pod okiem dobrego profesjonalisty

Nie znasz się na tym zagadnieniu? Co prawda chcesz trenować, aczkolwiek kompletnie nie wiesz, jak to robić z głową? W takim razie warto wybrać się do profesjonalnego trenera personalnego. Oczywiście, wiąże się to z wydatkami. Niemniej jednak na własnym zdrowiu nie powinno się oszczędzać. A jeśli będziesz trenować nieodpowiednio, to musisz liczyć się np. z rozmaitymi urazami. Zawsze warto korzystać z pomocy ekspertów. Także wtedy, jeśli np. chcesz zacząć obstawiać zakłady sportowe. Wówczas warto sprawdzić profesjonalny ranking bukmacherów. Dzięki temu będziesz typował tylko w takich podmiotach hazardowych, które są legalne. Co jeszcze ma tutaj znaczenie? Takie klasyfikacje zawierają cenne fakty na temat oferowanych promocji powitalnych itd. A potem będziesz mógł obstawiać zakłady sportowe np. w przerwach między treningami itp. Wszak są na rynku podmioty hazardowe, które umożliwiają granie dzięki aplikacjom mobilnym. Także na tej płaszczyźnie warto zaś korzystać z pomocy ekspertów. Dzięki temu Twoje treningi będą właściwie rozpisane. Ty zaś nie będziesz tracić czasu oraz zdrowia.

Nie bagatelizuj nawet drobnych urazów

Osoby początkujące często nie przejmują się np. pierwszymi objawami itp. A to bardzo złe podejście do tego zagadnienia. Po raz kolejny okazuje się, że warto być pod skrzydłami kogoś bardziej doświadczonego. Przynajmniej w początkowej fazie. Dzięki temu ryzyko urazów będzie mocno zminimalizowane. Jeśli zaś już coś się pojawi, to ekspert doradzi, czy warto iść z tym do lekarza. Należy generalnie dmuchać na zimne. Dzięki temu drobne urazy nie przeistoczą się potem w dużo poważniejsze kontuzje.

5/5 - (1)