Stres występujący w piłce nożnej

Zawodnicy mają na co dzień do czynienia z ogromną ilością stresu. Jest to spowodowane dużymi wymaganiami w stosunku do nich. Składa się na to głównie presja pod którym są cały czas: wysokie zarobki, konieczność znakomitych statystyk, dobra forma, wygląd.

Każdy zawodnik próbuję sobie radzić sobie na swój sposób z tym „problemem”. Jedni błądzą i uciekają w alkohol, imprezy. Jednak jak nie trudno się domyśleć to tylko chwilowa ucieczka od stresu. Z czasem może to zaszkodzić zawodnikom, będą bardziej podatni na kontuzje oraz ich forma, wygląd będą coraz gorsze. 

Odpowiedzialni piłkarze starają się szukać wsparcia wśród najbliższych, u psychologa. 

Obecność stresu na co dzień 

Dużą pomocą dla zawodników jest doświadczenie zdobywane poprzez obcowanie ze stresem na co dzień. Doświadczeni (niekoniecznie starzy, dużo zawodników mierzy się ze stresem od najmłodszych lat) zawodnicy są przyzwyczajeni do życia ze stresem. Dla nich to codzienność. Stres staję się z czasem ich sprzymierzeńcem, czasem nawet przyjacielem, który zmusza do zachowania maksymalnej koncentracji podczas spotkań. Pozytywny głos, który mówi, żeby nie odpuszczali nawet na moment. 

Jak radzić sobie ze stresem: 

  1. Dobry sen – 8 godzinny sen to standardowy tekst, od którego zaczyna wielu trenerów, wykładowców. Jest tutaj ziarenko prawdy. Kiedy jesteśmy wyspani – jesteśmy bardziej odporni na stres. Człowiek wypoczęty potrzebuję znacznie więcej problemów żeby „wybuchnąć”. Dlatego długi sen ( dla osoby dorosłej ok. 6 godzin) + drzemka w ciągu dnia – naprawdę bardzo pozytywnie wpływają na nas, pomaga to uspokoić się i pracować na 100%. 
  1. Muzyka – dobra, relaksująca muzyka to zawsze dobry pomysł żeby umysł odpoczął, pozbył się złych myśli. W ten sposób będziemy mogli w 100 % przygotować się do meczu i skupić tylko na nim, pozbyć się codziennego balastu innych spraw. 
  1. Pewność siebie, głęboki oddech – wchodząc na boisko bądź pewny siebie, swoich możliwość, nie bój się wchodzić w pojedynki 1vs1. Rozpocznij spokojnie, od podstawowych  podań, wyjścia na pozycja. Kiedy już zobaczysz, że wszystko Ci wychodzi przejdź do trudniejszych podań, dryblingów. Każde udanie zagranie buduję piłkarza, jego pewność siebie. Przed rzutem karnym, rzutem wolnym – weź głęboki oddech i zrób to co robisz na co dzień, na treningu. Jesteś Ty, piłka i duża bramka, wszystko zależy od Ciebie. 
  1. Nieudane zagrania – tak jak udane zagrania budują piłkarza, tak nieudane pozbawiają tej pewności siebie. Jednak czym prędzej piłkarz nauczy się, że nieudane zagrania to element piłki nożnej i każdy je robi, tym lepiej. Staraj się z każdego nieudanego zagrania wyciągać lekcje ale podczas meczu szybko zapominaj i próbuj dalej, pamiętaj każdy popełnia błędy i tylko słabi zawodnicy nie podejmują ryzyka. Jeśli chcesz być dobrym piłkarzem nie unikaj odpowiedzialności, bierz ją na siebie i ryzykuj ! Z czasem to odpłaci z podwójną siłą

Stres jako przyjaciel

Traktujmy stres jak kolegę, przyjaciela, motywatora. To nasz dodatkowy głos, który mówi nam: bądź skoncentrowany, każde zagranie wykonuj na 100%, nie odpuszczaj, dąż do celu i podnoś ciągle poprzeczkę. Kiedy stres będzie dla nas dodatkowym bodźcem, który podniesie nam delikatnie ciśnienie i pozwoli nam skoncentrować się jeszcze lepiej, będzie to naszym sukcesem. 

Traktuj stres jak motywatora, nie jak wroga !

5/5 - (1)