Zarabianie na sporcie – jak połączyć ze sobą pasję i pieniądze?

Każdy z nas chciałby zarabiać na swojej pasji. Przecież nie ma nic przyjemniejszego, niż zarabianie pieniędzy na tym, co się lubi. Sport jednak bywa dość hermetycznym środowiskiem, a zarabianie na nim nie jest sprawą łatwą. Sprawdźmy jak można zarabiać na sporcie oraz czy można to robić zajmując się sportem tylko zawodowo?

Zostań zawodnikiem

Jeśli chcesz zarabiać naprawdę dobre pieniądze i pójść w ślady Roberta Lewandowskiego, możesz spróbować zostać zawodnikiem w ulubionej dyscyplinie. Niestety polskie realia pokazują, że nie zawsze jest to łatwe zadania. Zanim profesjonalny zawodnik zacznie dobrze zarabiać musi również bardzo dużo zainwestować i to nie tylko w swoje umiejętności, ale bardzo często również własne pieniądze. Dopiero kiedy, jako zawodnik zostaniesz zauważony, możesz liczyć na mniejsze bądź większe kontrakty. Niestety, większość karier sportowców zawodowych trwa dosyć krótko, co oznacza, że warto mieć „plan B” na rozwój swojego biznesu po zakończeniu kariery.

Zostań trenerem

Jeśli, nie masz aspiracji do bycia zawodnikiem, możesz zostać trenerem. Rola trenera, w zależności od prestiżu rozgrywek może być bardzo różna. Jak na krajowe warunki trener ekstraklasy, zarabia całkiem przyzwoite pieniądze, jednak na niższych szczeblach ligowych jest znacznie gorzej. Aby zostać trenerem wystarczy ukończyć kursy i zdobyć uprawnienia, aby krok po kroku, zacząć wspinać się po szczeblach trenerskiej kariery.

Działacz sportowy

Praca działacza sportowego jest bardzo szerokim pojęciem, pod którym kryje się praca w jakimś związku sportowym, klubie bądź akademii. Działacz sportowy ma duży wpływ na to, w jaki sposób dyscyplina, którą reprezentuje jest postrzegana. Pensja działacza, tak jak pensja trenera jest zależna od związku, dyscypliny oraz szczeblu sportowym na jakim pracuje.

Może bardziej amatorsko?

Jeśli, żadne z powyższych „karier” do Ciebie nie przemawia, warto zastanowić się, w jaki sposób możesz zarobić na swojej ulubionej dyscyplinie sportowej, ale jednocześnie nie musisz się w nią zawodowo angażować. Jednym z najłatwiejszych i najpopularniejszych sposobów jest obstawianie zakładów bukmacherskich. Jeśli, np.: interesujesz się Bundesligą, warto spróbować sobie w ten sposób dorobić (obstawiając wyniki meczów). Najlepsi bukmacherzy oferują całkiem wysokie kursy oraz pewność występowania tak prestiżowych rozgrywek, jak Bundesliga. Warto przygodę z bukmacherką traktować jako zabawę i grać inwestując na początek niewielkie sumy. NIe przekreśla to wygrania naprawdę sporych pieniędzy.

Własny sportowy biznes

Sport zawodowy generuje duże ilości pieniędzy w praktycznie każdym polu działania. Agencje reklamowe, firmy produkujące ciuchy, siłownie lub kluby fitness, są nierozerwalnie związane ze sportem. Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie w podobnym biznesie warto zaryzykować i samemu wejść w biznes okołosportowy.

Jak widać zarabiać na sporcie, jako na swojej pasji można na wiele sposób. Od zostania zawodnikiem, po bycie trenerem lub działaczem, a kończąc na obstawianiu zakładów bukmacherskich oraz własnym biznesie okołosportowym. Warto zastanowić się, która możliwość zarabiania jest dla nas najlepsza i nie bać się zaryzykować.

5/5 - (1)