Złota piłka – czym ona jest?

złota piłka

Każdy zapalony fan piłki nożnej wie o czymś takim jak nagroda złotej piłki, która przyznawana jest corocznie dla najlepszego piłkarza danego roku. Jednakże opisanie tak krótko tej nagrody byłoby dla wielu barbarzyństwem, dlatego też dziś przedstawimy wam w szczególe, czym jest nagroda złotej piłki nożnej!

Jak pojawił się pomysł na nagrodę ,,złotej piłki”?

Na ten pomysł wpadł Gabriel Hanot, który w 1956 podrzucił pomysł głosowania swoim kolegom w redakcji ,,France football” na najlepszego piłkarza w Europie. Co ciekawe, mimo iż tacy piłkarze jak Diego Armando Maradona czy Pelé (Edson Arantes do Nascimento), którzy byli uznawani za najlepszych piłkarzy wszech czasów nie otrzymali tej nagrody – ponieważ zasady ograniczały się tylko i wyłącznie do starego kontynentu (Europy). Pierwszą ,,złotą piłką” na świecie uhonorowany został Stanley Matthews z klubu Blackpool F.C. (Wielka brytania).

Kto aktualnie trzyma rekord ,,złotych piłek”?

O ironio, jest to osoba z poza granic starego kontynentu, mianowicie Lionel Messi (urodzony w Rosario, Argentyna), który cztery razy z rzędu otrzymał tą nagrodę. Otrzymał ją sześciokrotnie (w roku 2009,2010,2011,2012,2015,2019) zaraz za nim uplasował się Christiano Ronaldo, który tą nagrodę zdobył pięciokrotnie (2008, 2013, 2014, 2016, 2017). Co ciekawe, Lionel Messi zdobył swoją ostatnią ,,złotą piłkę” w poprzednim roku. 

Kontrowersje wokół nagrody

Przede wszystkim sporą dawką kontrowersji owiane były zasady, które na początku (w latach 1956-1994) dyskryminowały graczy z poza Europy, ponieważ takim graczom nie przyznawano wtedy tej nagrody. W 1995 roku zmieniono jednak zasady, przez co piłkarze tacy jak Ronaldo czy Messi mogli uzyskać tą nagrodę – co ciekawe, są oni teraz w czołówce graczy, którzy zostali taką nagrodą uhonorowani. W 2010 roku, złota piłka została połączona z nagrodą ,,Piłkarz roku FIFA” , a w 2011 po raz pierwszy przyznano ją pod nazwą ,,Złota Piłka FIFA”, jednakże z bliżej nieznanych powodów FIFA ogłosiła powrót do swojej nagrody, a France Football powrócił do swojej, nieznacznie jedynie modyfikując zasady sprzed fuzji tych dwóch nagród. Dlaczego nastąpił taki rozłam? Otóż spekulacje zakładają, że po prostu powstało to na wskutek nieporozumienia dziennikarzy z trenerami, którzy podchodzą do tematu w zupełnie inny sposób niż ,,pismacy” – nie mówiąc już o tym, że prawdopodobnie France Football skorzystała na tym o wiele bardziej od organizacji, która może się swobodnie posługiwać nazwą ,,FIFA”. 

Polski wątek w złotej piłce?

Niestety, ale żaden z Polskich piłkarzy nigdy nie otrzymał tej nagrody a przynajmniej nie w takiej formie jak byście się spodziewali, ponieważ teoretycznie uzyskali ją : Zbigniew Boniek (3 miejsce w 1982 roku) oraz Kazimierz Deyna (3 miejsce w roku 1974). Niestety, ale nie zapowiada się na to, że w przyszłości któryś z Polaków ją otrzyma. Naturalnie wielu fanów uważa, że powinien ją otrzymać Robert Lewandowski, jednakże w porównaniu do takich zawodników jak Ronaldo czy Messi nie wypada on najlepiej. 

źródło: https://ultrasport.pl

5/5 - (2)